
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Type | Load Switches |
| Interface | On/Off |
| Output Current | 2 A |
| Operating Supply Voltage | 1.4 V to 5.5 V |
| Output Type | P-Channel |
| Turn-On Delay Time | 770 µs |
| Turn-Off Delay Time | 6.6 µs |
| Number of Outputs | 1 |
| Fault Protection | Reverse Current, UVLO |
| On Resistance (RON) | 80 mΩ |
Stock: 292
Distributors
pcbx
Unit Price$0.76944
Ext.Price$0.76944
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.76944 | $0.76944 |
| 10 | $0.55485 | $5.54850 |
| 25 | $0.50270 | $12.56750 |
| 50 | $0.47274 | $23.63700 |
| 100 | $0.44456 | $44.45600 |
| 300 | $0.38103 | $114.30900 |
| 500 | $0.32658 | $163.29000 |
| 1000 | $0.32402 | $324.02000 |
